5 sprawdzonych sposobów na kontrolowanie apetytu

Trening Personalny - 29 maja 2019
dieta zdrowie

Przed pierwszym treningiem EMS zapytamy o to, jakie cele treningowe chcesz osiągnąć. Dla jednych będzie to powrót do sprawności po kontuzji, dla innych utrata zbędnych kilogramów, a dla jeszcze innych pozbycie się bólu pleców, związanego z siedzącym trybem życia. Bez względu na to, co Tobą kieruje, szczupła sylwetka i ogólny dobry stan zdrowia w dużej mierze zależy także od tego, co jemy. Żelazna dyscyplina nie jest łatwa – ulegamy pokusom i sięgamy po wysokokaloryczne przekąski. Jak zatem zapanować nad apetytem, by nie zniweczyć efektów elektrostymulacji mięśni lub innej aktywności sportowej?

  • Zapewnienie sobie odpowiedniej dawki kalorii na co dzień.

Wbrew pozorom mniej nie znaczy lepiej – głodówki nie są najlepszym pomysłem, jeśli chcesz zrzucić nadwagę. Dostosowany do indywidualnych potrzeb, wieku, masy ciała i płci jadłospis, jest kluczem do zapewnienia organizmowi tego, co potrzebuje. Takie podejście sprawi, że rzadziej będziemy mieli ochotę na podjadanie między posiłkami.

  • Daj sobie czas.

Uczucie sytości w mózgu pojawia się dopiero po 10-30 minutach od spożycia pokarmu, dlatego organizm może przez cały ten czas domagać się jedzenia. Z tego względu zalecane jest powolne jedzenie i przeżuwanie każdego kęsa. Ta prosta zasada ułatwi przebieg procesów trawiennych.

  • Pamiętaj o błonniku w diecie.

Błonnik wspomaga procesy trawienne i opóźnia przechodzenie węglowodanów z żołądka do jelit. Przyjmowanie go wraz z jedzeniem sprawia, że posiłek trawiony jest wolniej, pozostajemy syci dłuższy czas, a poziom insuliny po jedzeniu osiąga niższe wartości. Błonnik znajdziesz m.in. w brązowym ryżu, płatkach owsianych i razowym pieczywie.

  • Nie lekceważ roli wypoczynku.

Zarwane noce utrudniają kontrolę wagi i apetytu. Zaniedbywanie wypoczynku skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem na tłuszcze, węglowodany i słodkie przekąski. W czasie snu wydzielany jest hormon nazywany lektyną, wpływający na poziom insuliny. Insulina z kolei oddziałuje na uczucie sytości.

  • Nie dopuszczaj do uczucia głodu.

Jedzenie dopiero wtedy, gdy poczujemy głód, może być brzemienne w skutkach – zjemy prawdopodobnie więcej. Z tego względu lepiej postawić na mniejsze, ale częściej spożywane posiłki. Powinny być one przy tym złożone z dobrej jakości produktów, obfitujących w składniki odżywcze, których potrzebuje nasz organizm.

error: Kopiowanie treści jest zablokowane