Blog

Cheat Meal – zasada do wprowadzenia czy mit do obalenia?

@developers
Blog

Cheat Meal – zasada do wprowadzenia czy mit do obalenia?

@developers

Przestrzeganie diet, szczególnie tych odchudzających, wymaga różnego rodzaju ograniczeń i wyrzeczeń. Z upływem czasu zaczynają nam one ciążyć coraz bardziej, a myśl o spożywanych przed rozpoczęciem diety fast foodach, słodyczach czy innych kalorycznych daniach jest coraz bardziej kusząca. Rozwiązaniem dla tego rodzaju problemów miała być idea Cheat Meal. Czy warto wprowadzać ją do swojego żywieniowego planu?

Czym jest Cheat Meal?

Samo określenie Cheat Meal oznacza oszukany posiłek. Jest to wysokokaloryczne danie, często również postrzegane szeroko jako niezdrowe, którego na co dzień nie ma w naszej diecie. Są to więc dania fast foodowe, wysoko przetworzone — zarówno słone, jak i słodkie. 

Całkowita eliminacja tego rodzaju produktów z diety, nieustanne liczenie kalorii i spożywanie posiłków, które nie zawsze są tym, na co faktycznie mamy ochotę, skutkuje po pewnym czasie rosnącą frustracją. Przełamanie jej i pozwolenie sobie na Cheat Meal bez wątpienia ma wpływ na nasze samopoczucie. Taka odskocznia, czy jest to urodzinowy tort, czy wyjście na pizzę ze znajomymi, czy paczka czipsów zjedzona do ulubionego serialu — poprawia humor.

Wpływ na relację z jedzeniem

Ryzyko, jakie pojawia się w momencie wprowadzania “oszukanego posiłku” do tygodniowej diety, to rozwój niewłaściwego stosunku z jedzeniem. Zjedzenie niezdrowego i wysokokalorycznego posiłku poprawia nam humor, przynosi swego rodzaju spełnienie w momencie, gdy na co dzień restrykcyjnie trzymamy się wyznaczonych sobie zasad. Jednak w kolejnych dniach może się zdarzyć, że zaczniemy odczuwać wyrzuty sumienia. Pojawiają się myśli: “A co, jeśli zaprzepaściłem całe dotychczasowe starania? Czy to jedno wykroczenie może sprawić, że znowu wrócę do punktu wyjścia?”. Takie koło pozwalania sobie na ustępstwa, żeby później odczuwać z tego powodu negatywne emocje, może doprowadzić do zaburzeń odżywiania. Jeśli czujesz, że ten opis Cię dotyczy — skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.

Podstawą zdrowej diety powinno być bowiem wykształcenie odpowiednich nawyków odżywiania — zdrowe i zbilansowane posiłki powinny przynosić nam nie tylko uczucie sytości, ale też zadowolenia. Utrata zbędnych kilogramów jest przyjemnym skutkiem ubocznym.

Ryzyko braku umiaru

W przypadku diety mającej na celu zredukowanie masy ciała, istotny jest deficyt kaloryczny. Wiąże się to z kontrolowaniem przyswajanych kalorii – i tak samo sprawa wygląda w przypadku uwzględniania w diecie Cheat Meal’a. Decydując się więc na wysokokaloryczne danie, musimy brać pod uwagę fakt, że inne posiłki tego dnia powinny być tak skomponowane, żeby nie przekroczyć dziennego limitu kalorii. Zmienia się więc rodzaj posiłków, ale nie ich wartość energetyczna. Niekontrolowane jedzenie i zmiana Cheat Meal w Cheat Day może bowiem spowodować rozciągnięcie ścian żołądka i utratę efektów dotychczasowej pracy. Pamiętajmy też, że wysokoprzetworzone produkty o obiektywnie złym dla organizmu składzie obciążają jelita i żołądek i mogą prowadzić do problemów z układem pokarmowym. Warto więc zwracać uwagę również na to, jakiej jakości jedzenie wybieramy na nasz “oszukany posiłek”.

Wpływ na postępy

Warto zobrazować działanie Cheat Meal’a na konkretnym przykładzie.

Stosujesz dietę odchudzającą, w której założony został niewielki deficyt — 300 kcal. Postanawiasz w ramach Cheat Meal’a iść ze znajomymi do restauracji. Zjadasz posiłek o wartości energetycznej 1200 kcal (jest to przeciętna kaloryczność posiłku w restauracji). W ten sposób tracisz aż 4 dni założonego w Twojej diecie deficytu. Zatem decydowanie się na taki zabieg co tydzień sprawia, że progres jest dużo mniej widoczny, a to z kolei może prowadzić do frustracji.

Posiłki mają również wpływ na intensywność i skuteczność podejmowanych treningów. Ciężkostrawne jedzenie powoduje, że jesteśmy ociężali i senni. Zmniejsza się wydolność organizmu, co ma bezpośrednie przełożenie na opóźnienie redukcji tkanki tłuszczowej. Jeśli jednak idea “oszukanego posiłku” do Ciebie przemawia — zdecyduj się na trening EMS, który w ciągu 20 minut zaangażuje wszystkie partie mięśniowe i pobudzi ciało do intensywniejszego spalania tkanki tłuszczowej.

Cheat Meal – rady

Jak złagodzić skutki “oszukiwania” i późniejsze wyrzuty sumienia?

  • Zastosuj Clean Cheat Meal. Polega na zwiększeniu kaloryczności dania, które bazowo stosujesz już w swojej diecie. Nie wprowadzasz więc nowych, niezdrowych dań, lecz zwiększasz swoją standardową porcję. 
  • Zdrowe alternatywy. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego – wybierz gorzką czekoladę albo ulubione owoce! Poszukaj przepisów na fit desery lub zdecyduj się na soki owocowo-warzywne. 
  • Dobra restauracja zamiast fast foodu. Postaw na jakość i potraktuj swoje ciało dobrze.
  • Wysokokaloryczny posiłek tylko w środku dnia. Staraj się zjeść swój wyjątkowy posiłek w ramach obiadu, żeby Twój organizm miał jeszcze szansę strawić go przed snem.

Czy warto oszukiwać?

Najważniejsze, by zachować umiar i zdrowy rozsądek. Jeśli czujesz się sfrustrowany dietą lub wybierasz się na wydarzenie takie jak wesele czy urodziny kogoś bliskiego — Cheat Meal jest odpowiednim rozwiązaniem. Miej jednak z tyłu głowy opisane wyżej zasady i nie pozwól, by taki wyjątek wywołał w Tobie wyrzuty sumienia. W końcu każdy zasługuje czasem na kawałek tortu, prawda?

Beata Sitarz
Studio Synergy

Powrót do bloga

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia
@developers

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia

Newsletter

Nie pozwól, by ważne informacje Cię ominęły. Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami! Zapisz się do naszego newslettera.

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19