Blog

Czy 20-minutowy trening raz w tygodniu ma sens?

@developers
Blog

Czy 20-minutowy trening raz w tygodniu ma sens?

@developers

Wiele osób słysząc, że trening EMS to 20 minutowa sesja treningowa wykonywana raz w tygodniu, poddaje w wątpliwość efektywność tej metody. Czy to możliwe, żeby w tak krótkim czasie uzyskać jakiekolwiek rezultaty? Gdzie jest haczyk?

EMS to metoda treningowa, w której impulsy elektryczne wykorzystywane są wywołania kontrolowanych skurczy mięśni. Wszystkie partie mięśniowe są aktywowane jednocześnie, w dodatku aż 150 razy mocniej niż podczas tradycyjnych form treningowych. Dodatkowo taki trening wzmacnia rzadko ćwiczone mięśnie głębokie, które odpowiadają za stabilizację ciała.

Skuteczność treningów EMS potwierdzona jest wieloma badaniami.

Zdaniem trenera (trenującego EMS!)

Zapytaliśmy naszego trenera, Tomka, o to, czy jego zdaniem 20 minutowy trening wykonywany raz w tygodniu ma szansę realnie wpłynąć na sylwetkę, ogólną formę i samopoczucie.

Tomek: Jak najbardziej! Wszystko jednak zależy od stylu życia osoby trenującej. Jeśli jej aktywność na co dzień jest niewielka i niczego nie trenuje – to trening EMS, ze względu na jego czas trwania, będzie odpowiednią formą motywacji do ruchu, a jednocześnie zaangażuje jej mięśnie o wiele intensywniej, niż inne formy aktywności fizycznej. Natomiast w przypadku osób, które wplatają w swoją codzienność dużo ruchu i chętnie podejmują się różnych aktywności, trening EMS może być świetnym dodatkiem i swego rodzaju wisienką na torcie.

Trening EMS
IMG 1078 1

Dlaczego trening EMS trwa tylko 20 minut? I dlaczego wykonujemy go tylko raz w tygodniu?

Tomek: Podczas treningu EMS aktywujemy ponad 90% mięśni całego ciała, wraz z warstwami mięśni głębokich. Dodatkowo aktywujemy dwa typy włókien mięśniowych – szybkokurczliwe i wolnokurczliwe (EMS jest jedną z niewielu form treningu, która to robi) – i ta regeneracja jest wydłużona. Ze względu na to przerwa pomiędzy treningami EMS powinna wynosić nie krócej niż 5 dni. W związku z tym, że trening z wykorzystaniem elektrostymulacji jest wyjątkowo intensywny, powinniśmy robić dłuższe przerwy, co nie wyklucza nas jednak z innego rodzaju aktywności. Jak najbardziej możemy pozostać aktywni fizycznie, ponieważ inne formy ruchu nie angażują naszych mięśni tak mocno.

Co uznać można za unikatowe zalety treningów EMS? 

Tomek: W przypadku treningu na siłowni długim procesem jest nauczenie się odpowiednich podstaw wzorców ruchowych, w tym ćwiczeń złożonych, takich jak martwy ciąg czy przysiad – ponieważ używamy ciężaru zewnętrznego. Natomiast w przypadku treningu EMS możemy ćwiczyć w najprostszych pozycjach, zachowując odpowiednie krzywizny kręgosłupa. Nie używamy obciążenia zewnętrznego, co powoduje, że trening jest bezpieczny i nie generuje prawdopodobieństwa kontuzji. Trenerzy w Studio Synergy szkoleni są wielopoziomowo, dzięki czemu zwracają uwagę na podstawowe błędy, które zwykle zdarzają się na siłowni i które mogą powodować kontuzje w przyszłości. Poprzez wykluczenie takich nieprawidłowości podczas treningu EMS, osoba trenująca uczy się właściwych wzorców ruchowych. 
Warto także zaznaczyć, że w dłuższej perspektywie czasowej, dzięki treningom EMS bardzo poprawia się wytrzymałość mięśniowa i wyrównuje się siła wszystkich mięśni w ciele. 
Fakt wzmacniania mięśni, których nie aktywuje się na co dzień oraz pobudzanie większej ilości włókien mięśniowych niż podczas treningu na siłowni pomaga także w zwalczaniu bólu pleców. Trenerzy mogą bowiem ułożyć taki plan treningowy, który w bezpieczny sposób wzmocni cały gorset mięśni głębokich pleców. 

Innowacyjny trening 20 minut

Trening EMS jest uznawany za jedną z najkorzystniejszych metod treningowych w obecnych czasach. Metoda ta wywodzi się z fizjoterapii i do tej pory wykorzystywana była głównie podczas rehabilitacji trwałych uszkodzeń mięśniowych. Potencjał elektrostymulacji zaczął być wykorzystywany w treningu fizycznym, z wyjątkowo dobrym rezultatem. Okazało się, że trening EMS przyspiesza osiąganie efektów treningowych, zwiększa wydajność organizmu, umożliwia lepszą regenerację mięśni i przede wszystkim oszczędza czas, jaki do tej pory poświęcano na tradycyjne formy treningowe. 

Jeśli chcesz spróbować innowacyjnego treningu EMS na własnej skórze, to zapraszamy na trening wprowadzający do naszych studiów!

Beata Sitarz
Studio Syn
ergy

Powrót do bloga

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia
@developers

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia

Newsletter

Nie pozwól, by ważne informacje Cię ominęły. Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami! Zapisz się do naszego newslettera.

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19