Blog

Czym zastąpić cukier? Podpowiadamy!

@developers
Blog

Czym zastąpić cukier? Podpowiadamy!

@developers

Na efekty treningu nie ma co liczyć, jeśli w parze z ćwiczeniami nie będzie szła zdrowa, pełnowartościowa dieta. Nie da się jednak ukryć, że większość z nas ma tendencję do popełnienia małych żywieniowych grzeszków i po prostu napada nas ogromna chęć na „coś słodkiego”. Dowiedz się, czym w tej sytuacji zastąpić biały cukier.

Spożywanie w nadmiarze produktów bogatych w cukier nie jest dla naszego organizmu korzystne. Dlaczego? Po pierwsze jest to pierwszy krok do otyłości, a po drugie może być przyczyną wielu chorób i dolegliwości, np. próchnicy i  nadciśnienia. Osoby, które decydują się więc na elektrostymulację mięśni, czy inny rodzaj aktywności fizycznej, zachęcamy do zapoznania się z wykazem różnych propozycji, pozwalających na wyeliminowanie białego cukru z diety, a przy tym dających możliwość zachowania słodkiego smaku potraw i przekąsek. Na wyróżnienie zasługują m.in.:

  • stewia – dawka słodyczy w niej jest kilkaset razy większa niż w zwykłym cukrze, dlatego do słodzenia jedzenia wystarczą jej niewielkie ilości. Występuje w postaci liści, ale można ją kupić także w postaci sproszkowanej, tabletkach i płynach. Niewątpliwą zaletą stewii jest to, że jest niemal całkowicie bezkaloryczna.
  • ksylitol – wytwarzany jest z kory brzozy. Jego stosowanie jest zalecane osobom będącym na diecie i dbającym o swoje zdrowie, ponieważ jest o 40% mniej kaloryczny od tradycyjnego cukru, a przy tym ma niższy indeks glikemiczny. Ksylitol wykazuje również właściwości bakteriobójcze i przeciwdziałające zakwaszeniu organizmu.
  • syropy – świetnymi zamiennikami cukru są również syropy takie jak: daktylowy, ryżowy, orkiszowy. Na szczególną uwagę zasługuje syrop klonowy, który jest niezwykle bogaty w witaminy i sole mineralne.

Na koniec warto dodać, że w roli zamiennika cukru świetnie sprawdzają się także suszone owoce, na przykład figi, morele i daktyle. Z wiadomych względów nie nadają się one do każdego rodzaju dania, jednak w przypadku wypieków znakomicie pełnią swoją funkcję. Na uwagę zasługuje również miód, który pomimo wysokiej kaloryczności, jest zalecany ze względu na właściwości prozdrowotne.
Jeśli interesujesz się tematami związanymi z dietą, zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami na blogu Studia Synergy w kategorii Odżywianie.

Powrót do bloga

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia
@developers

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia

Newsletter

Nie pozwól, by ważne informacje Cię ominęły. Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami! Zapisz się do naszego newslettera.

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19