Blog

Dobry lider – cechy, umiejętności i zagrożenia

Krzysiek Knutelski
Blog

Dobry lider – cechy, umiejętności i zagrożenia

Krzysiek Knutelski
Bycie dobrym liderem to jedno z najważniejszych wyzwań dla każdego, kto chce odnieść sukces w zarządzaniu zespołem i biznesie, ale też w innych dziedzinach życia. Właściwe przywództwo to umiejętność wpływania na ludzi w sposób pozytywny i inspirujący, tak aby chcieli oni podążać za naszymi celami i realizować je wraz z nami.

Zdjęcie osób ściskających sobie dłoń, przedstawiające lidera

 

Cechy dobrego lidera

Jedną z najistotniejszych cech takiej osoby, jest przyjmowanie na siebie odpowiedzialności – dobry lider jest odpowiedzialny za swoje decyzje i działania. Nie unika odpowiedzialności za to, co się dzieje w jego zespole, ale aktywnie pracuje nad tym, aby poprawić sytuację. Przy niepowodzeniach potrafi wyciągać wnioski i przyznać się do błędu. Pokora i świadomość swoich działań są bardzo ważne w budowaniu autorytetu lidera.

Ważne jest, aby taka osoba potrafiła inspirować i budować dobrą atmosferę w zespole – dobre relacje z ludźmi są kluczowe dla skutecznego przywództwa. Lider powinien być otwarty i przyjazny – ale wymagający. Musi umieć słuchać innych oraz szanować ich pomysły i opinie. Budowanie pozytywnych relacji pozwala na lepszą współpracę w zespole i osiąganie wspólnych celów. Sprawia też, że zespół jest gotów do pewnych poświęceń nie tylko dla pracy, ale i dla samego lidera.

a co z umiejętnościami?

Umiejętność motywowania swoich pracowników, to także istotny element – dobry lider wie, jak motywować zespół. Potrafi docenić ich osiągnięcia i pochwalić za dobrze wykonaną pracę. To dla nich ważny element, budzący zaangażowanie i dający satysfakcję z pracy. Podczas motywowania pracowników, powinien wykazać się znajomością swojego zespołu i adekwatnie dobrać motywator do indywidualnych potrzeb swojego współpracownika. Lider powinien stawiać wyzwania, które są ambitne, ale osiągalne. To daje możliwość czerpania satysfakcji oraz rozwijania swoich kompetencji i umiejętności w miejscu pracy.

Dobry lider, powinien świecić przykładem – nie tylko mówi o tym, co trzeba zrobić, ale także pokazuje, jak to robić. Sam musi być wzorem dla swojego zespołu, kierując się zasadami etyki, zachowując spokój i profesjonalizm w trudnych sytuacjach. Budowanie autorytetu jest nieodłącznym elementem przywództwa XXI wieku.

Co na ten temat mowią liderzy?

Jedna z liderek w naszej sieci Patrycji Suchojad, dyrektor ds. zarządzania siecią franczyzową Studio Synergy zwykła mówić:

„Aby wymagać od innych, musisz najpierw zacząć wymagać od samego siebie.”

Poprosiliśmy ją o kilka słów na temat tego, jaki powinien być dobry przywódca w zespole.

„Deleguj mądrze zadania, pokaż wyższy cel swojemu zespołowi oraz uświadom jak ważną rolę odgrywają w danym procesie. Człowiek z natury lubi czuć się potrzebnie, wtedy chętniej podejmuje wyzwania. Jeżeli chcesz, aby zespół osiągnął sukces przekaż dokładny plan i oddeleguj zadania w sposób kompletny. Jasno przekaż informację, że w razie potrzeby służysz pomocą. Ludzie często boją się przyznać do niewiedzy i błądzą. Zaznacz, że nikt nie jest nieomylny i ważne jest, aby wyciągać wnioski z każdej sytuacji. Jeżeli Twój zespół popełnił błąd w procesie wykonywania zadania, zacznij analizę od siebie i tego, w jaki sposób przekazałeś zadanie do wykonania. Może się okazać, że pracownik nie otrzymał pełnej informacji jak ma wykonać zadanie i nie sprawdziłeś, czy zadanie zostało zrozumiane. A jak sprawdzić, czy zadanie zostało zrozumiane? To całkiem proste – poproś, aby pracownik przedstawił, jak to zrobi.” – mówi Patrycja Suchojad.

 

Słowem podsumowania

Lider musi stale rozwijać swoje umiejętności, nie przestaje się rozwijać. Czyta, uczestniczy w szkoleniach i konferencjach, aby zdobywać nowe umiejętności i wiedzę. To pozwala na lepsze radzenie sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nim dynamicznie zmieniające się otoczenie!

 

Powrót do bloga

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia
Krzysiek Knutelski

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia

Newsletter

Nie pozwól, by ważne informacje Cię ominęły. Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami! Zapisz się do naszego newslettera.

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19