Blog

Franczyza – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem działalności?

@developers
Blog

Franczyza – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem działalności?

@developers

Jeśli myślisz o prowadzeniu własnego z biznesu, z pewnością spotkałeś się z pojęciem franczyzy. Zalet takiego rozwiązania jest bardzo dużo, jednak przedsiębiorca, który się na nie zdecyduje, również jest zobowiązany do respektowania regulowanych umową zasad. Dowiedz się więcej!

Czym jest franczyza?

Najprościej rzecz ujmując, termin ten oznacza prowadzenie własnej firmy pod szyldem rozpoznawalnej marki. Współpraca ta przebiega między franczyzodawcą a franczyzobiorcą na podstawie spisanej umowy, przy czym każda ze stron ma swoje prawa i obowiązki. Do głównych obowiązków franczyzodawcy należą: przekazanie pomysłu na biznes, wsparcie merytoryczne, zapewnienie niezbędnych szkoleń oraz stała pomoc w prowadzeniu firmy. 

Zadaniem franczyzobiorcy jest przede wszystkim prowadzenie działań zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez markę i jej planem biznesowym. W spisanej umowie zawarte są również informacje o kosztach, które wynikają ze współpracy dla stron.

Poniżej znajdziesz rodzaje franczyzy:

  • partnerska, 
  • sieciowa, 
  • indywidualna, 
  • subordynacyjna.

Klasyfikacji jest z resztą więcej – przed podjęciem decyzji warto zapoznać się  z każdą z dostępnych możliwości. Dla przykładu, istnieje możliwość zawarcia franczyzy koncepcji działalności, co polega na przekazaniu w pełni całego know-how franczyzobiorcy – oznacza to nie tylko koncepcję prowadzenia biznesu, ale i takich aspektów jak:

  • wygląd strojów dla pracowników, 
  • standardy obsługi klienta, 
  • wizualizacja produktów. 

Dla kogo jest to rozwiązanie?

Do franczyzy mogą przystąpić osoby pełnoletnie. Nie ma przy tym konkretnych wymagań dotyczących ich doświadczenia zawodowego czy wykształcenia. Co oczywiste, ale warte podkreślenia jest to, że osoba zainteresowana tym rozwiązaniem, powinna być w posiadaniu środków, które są niezbędne na rozpoczęcie własnej działalności. 

Franczyzobiorca, zyskując od franczyzobiorcy potrzebne wsparcie merytoryczne, ma szansę z czasem stać się specjalistą w wybranej dziedzinie i rozwinąć swój biznes na szerszą skalę. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu zawodowego, istotne jest skupienie się jednak na tych rodzajach działalności, które faktycznie pozostają w kręgu naszych zainteresowań. W końcu prowadzenie biznesu, którego się nie czuje, może w konsekwencji przynieść szybkie wypalenie. Każdy przedsiębiorca może potwierdzić, że własna firma wymaga pełnego zaangażowania, dlatego warto od początku postawić na branżę, która Cię naprawdę interesuje.

Franczyza popularniejsza niż się wydaje – franczyza EMS

Na co dzień raczej mało kto zastanawia się nad sposobem funkcjonowania otaczających nas z każdej strony popularnych firm. Tymczasem nawet tak popularna marka, jaką jest McDonald’s, działa na zasadzie franczyzy. Branż, które funkcjonują w ten sposób, jest wiele – poczynając od gastronomii, przez edukację, salony prasowe, finanse i usługi. Można zauważyć również rozwój franczyzy w branży fitness, co wynikać może z jej rosnącej popularności na rynku w ogóle.

Chcesz widzieć więcej na temat franczyzy EMS? Zapoznaj się z naszą ofertą: tutaj

Powrót do bloga

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia
@developers

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia

Newsletter

Nie pozwól, by ważne informacje Cię ominęły. Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami! Zapisz się do naszego newslettera.

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19