Jak alkohol wpływa na efektywność treningu?
Dużo mówi się o destrukcyjnym wpływie spożywania nadmiernej ilości alkoholu na nasze zdrowie – prowadzi to nie tylko do uzależnienia, ale i do upośledzenia pracy wielu narządów. Jak picie alkoholu, nawet w niewielkiej ilości, przekłada się na organizm osoby aktywnej fizycznie?
Po pierwsze: alkohol odwadnia
Jeśli już miałeś okazję ćwiczyć w Studiu Synergy dobrze wiesz, że nasi trenerzy personalni zawsze przypominają o konieczności nawodnienia organizmu przed treningiem EMS. Podczas aktywności fizycznej wydalamy więcej potu, a jeśli dodatkowo spożyjesz wcześniej napój wysokoprocentowy, niemal pewne jest, że przełoży się to na częstsze wizyty w toalecie. Rezultat jest taki, że niewystarczająco nawodniony organizm nie da z siebie 100%!
Po drugie: alkohol odbiera nam energię
Spożywanie alkoholu znacznie obciąża pracę wątroby, przez co wytwarza ona mniej glukozy. Efektem jest nasza ospałość, zmęczenie i znużenie. Trudno w takim stanie zmusić się do treningu, prawda?
Po trzecie: alkohol skłania nas do żywieniowych grzeszków
Picie alkoholu to prosta droga do zniweczenia rezultatów treningu, a to z tego prostego powodu, że chętniej sięgamy wówczas po niezdrowe przekąski. Alkohol sprawia również, że w naszym organizmie wzrasta poziom adrenaliny kosztem melaniny, co prowadzi do zaburzeń snu. Złej jakości sen z kolei sprawia, że możemy odczuwać zwiększony głód i pragnienie. I na koniec warto podkreślić, że alkohol sam w sobie jest kaloryczny, co prędzej czy później zaowocuje nadprogramowymi kilogramami.
Po czwarte: alkohol a regeneracja mięśni
Jeśli po treningu EMS lub innej aktywności planujesz pić alkohol, lepiej sobie odpuść podejmowanie wysiłku. Dlaczego? Wysokoprocentowe napoje wypite po treningu upośledzają proces regeneracji powysiłkowej, przez co dochodzi do zahamowania syntezy białek.
Po piąte: alkohol a panowanie nad ciałem
Alkohol bezpośrednio przyczynia się do obniżenia koordynacji ruchowej. Działa on bowiem na ośrodkowy układ nerwowy, spowalniając procesy przetwarzania informacji w mózgu. Efektem jest trudność w utrzymaniu równowagi i opóźniony czas reakcji.
Po szóste: alkohol obniża wydolność organizmu
Jeśli kiedykolwiek zdecydowałeś się na ćwiczenia po alkoholu, zapewne zauważyłeś, że organizm zaczyna się domagać nieproporcjonalnie więcej dopływu tlenu do intensywności ćwiczeń. Innym objawem jest zaburzenie kurczliwości mięśni oraz pogorszenie procesów termoregulacji.
Widać więc, że alkohol ma olbrzymi wpływ na nasz organizm. Warto więc zastanowić się, czy sięgnięcie po szklankę wysokoprocentowego trunku warte jest zniweczenia osiągniętych rezultatów ćwiczeń.

Trening EMS
Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!
Zobacz gdzie jesteśmy
Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

Trening EMS
Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!
Zobacz gdzie jesteśmy
Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.