Blog

Jak bezpiecznie wrócić do formy po kontuzji?

@developers
Blog

Jak bezpiecznie wrócić do formy po kontuzji?

@developers

Każdemu z nas może przytrafić się kontuzja. Wykluczenie z aktywności fizycznej bywa ciężkie, jednak zanim postanowisz do niej powrócić  – skonsultuj się z lekarzem. To jego wskazówki co do czasu gojenia się urazu i okresu, który należy przeznaczyć na odpoczynek i regenerację uszkodzonych tkanek, są najważniejsze.

W celu skrócenia okresu rehabilitacji i dojścia do pełnej sprawności, warto również zasięgnąć rady fizjoterapeuty, który zastosuje ćwiczenia usprawniające, a także zleci nam wykonywanie ich w domowych warunkach. Następnym krokiem powinna być konsultacja z trenerem personalnym, który wyjaśni, na co należy zwrócić uwagę w trakcie pierwszych treningów po kontuzji. Zaplanuje również taki zestaw ćwiczeń, które będą bezpieczne w procesie powracania do pełnej sprawności. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś zaczynać intensywnych treningów, zanim sztywność i ból nie ustąpią. 
Samą kontuzję można podzielić na etapy, dzięki czemu łatwiej zrozumieć, jak przebiega proces wracania do pełni sił.

Etap 1 – wystąpienie kontuzji

W pierwszych dniach po wystąpieniu kontuzji należy skupić się na umożliwieniu kontuzji/uszkodzeniu/ranie pełnego czasu gojenia. Ten okres ustalany jest przez lekarza. Pełne wygojenie rany jest priorytetem – bez tego nie ruszymy dalej. A jeśli ruszymy, to czeka nas zdecydowanie dłuższy proces dochodzenia do siebie. 
Gojenie przyspieszają dodatkowo różne metody fizjoterapeutyczne, zawierające ćwiczenia, masaże, zabiegi z działu medycyny fizykalnej (elektroterapia, terapia ultradźwiękami czy terapia laserowa) oraz zabiegi balneologiczne (sauna, krioterapia, kąpiele solankowe – zależnie od rodzaju urazu).

Etap 2 – budowanie i wzmacnianie

Po wygojeniu urazu, przechodzi się płynnie do budowania i wzmacniania uszkodzonych mięśni oraz zapobiegania trwałym przykurczom. Pomocne są tutaj zabiegi usprawniające powrót do funkcjonowania i zwiększające funkcje mięśni i stawów – konkretne ćwiczenia usprawniające, elektrostymulacja mięśniowa, zabiegi zmniejszające napięcie mięśni i przykurczy, masaże i automasaże oraz terapie tkankowo-powięziowe. Wprowadzać można także formy aktywności ruchowej wykonywane w odciążeniu, np. basen. W tym etapie stosuje się także różne przedmioty wspomagające przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stawów bądź mięśni, takie jak opaski uciskowe, ortezy.

Etap 3 – przywrócenie pełnej sprawności

Ostatni etap przynosi prawdopodobnie najwięcej radości i satysfakcji – wiemy bowiem, że do pełnej sprawności w stawie czy mięśniu dzieli nas już niewiele. Przywrócenie prawidłowych funkcji odbywa się poprzez stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń – stabilizacyjnych, izometrycznych i oporowych.

Trener personalny Studia Synergy i student fizjoterapii, Stasiek, zapytany o metody powracania do formy po kontuzji, jako jedną z lepszych wymienia trening EMS:
“Jest to innowacyjna metoda, wywodząca się z fizjoterapii, która przyspiesza proces powrotu do właściwego funkcjonowania po kontuzji. EMS może być wykorzystany jako bodziec do poprawy aktywności i siły mięśni. Stosujemy go w późniejszych etapach leczenia po kontuzji – możemy go wprowadzić od momentu zagojenia się rany/urazu. Może być stosowany jako samodzielna jednostka treningowa lub jako dodatek do innych aktywności, mających doprowadzić do stanu sprzed kontuzji”.

Zalety elektrostymulacji mięśni w powrocie do formy

Elektrostymulacja wywołuje zewnętrzne napięcie mięśnia. Stanowi więc dodatkową stymulację, bez konieczności używania obciążeń zewnętrznych w postaci ciężaru. To powoduje, że nie występują przeciążenia negatywnie oddziałujące na stawy. 

Ponadto, trening EMS w Studio Synergy odbywa się pod opieką certyfikowanego trenera personalnego, który indywidualnie dostosowuje wykonywane ćwiczenia do poziomu zaawansowania i możliwości osoby trenującej. W przypadku powrotu do aktywności po kontuzji, trener może zaproponować najskuteczniejsze sposoby na odzyskanie formy. Ma również możliwość stopniowego zwiększania intensywności ćwiczeń, w zależności od odczuć. 

Trening EMS pomaga w procesie dochodzenia do pełni sprawności poprzez: 

  • wzmacnianie mięśni głębokich oraz całego gorsetu mięśniowego, co przyczynia się do zapobiegania nawrotom kontuzji bądź kolejnym kontuzjom, 
  • aktywację mięśni, osłabionych na skutek kontuzji oraz stopniowe zwiększanie siły tych mięśni,
  • równomierne wzmocnienie całego ciała i wyrównanie napięć mięśniowych, zaburzonych w trakcie urazu,
  • kompleksowe wzmocnienie siły wszystkich mięśni.

Jeśli więc doznałeś kontuzji i znajdujesz się w etapie powrotu do pełni sprawności, zapraszamy na trening EMS! Dzięki bezpiecznym ćwiczeniom w odciążeniu i stymulacji ciała impulsami, wzmocnisz cały układ mięśniowy wraz z mięśniami głębokimi, co przełoży się na znaczne skrócenie okresu powrotu do formy. 

Beata Sitarz
Studio Synergy

Powrót do bloga

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia
@developers

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia

Newsletter

Nie pozwól, by ważne informacje Cię ominęły. Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami! Zapisz się do naszego newslettera.

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19