Blog

Jak chodzenie w szpilkach wpływa na zdrowie?

@developers
Blog

Jak chodzenie w szpilkach wpływa na zdrowie?

@developers

Chodzenie w szpilkach sprawia, że nogi stają się smuklejsze i dłuższe, a kobiety czują się elegancko i atrakcyjnie. Nie da się jednak ukryć, że często zakładanie wysokich butów ma zły wpływ na stan zdrowia. Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemami z bólem pleców i kręgosłupa jest trening EMS. Jak jeszcze możesz sobie pomóc w walce z konsekwencjami zakładania szpilek?

Konsekwencje częstego chodzenia w szpilkach

 1. Ból stóp.
  Szpilki mają to do siebie, że mają być przede wszystkim efektowne i podkreślać kobiecą urodę, a nie zapewniać komfort podczas chodzenia. Efektem są więc często obolałe, napuchnięte stopy, a czasem także deformacje śródstopia. Chodzenie w szpilkach zwiększa ryzyko także innych deformacji, takich jak halluksy, czy płaskostopie. Inną kwestią są także palce – w szpilkach są bardziej narażone na nacisk, co może prowadzić do ich odrętwienia.
 2. Problemy z kręgosłupem.
  Chodzenie w szpilkach sprawia, że kręgosłup jest nadmiernie obciążony, przez co nienaturalnie się wygina. Oprócz bólu pleców i karków, konsekwencją tego jest powstanie nieprawidłowych krzywizn (np. lordozy lub hiperlorodozy).
 3. Utrudnione krążenie.
  Tak jak już zostało wspomniane, stopy w szpilkach są nadmiernie ściśnięte, co w konsekwencji zaburza krążenie krwi w nogach. Noszenie szpilek o wysokości obcasa powyżej 7,5 centymetra, powoduje wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych, co prowadzi do obrzęków i bolesności kończyn.
 4. Bóle kolan.
  Chodzenie w szpilkach wymusza na kobiecie większe napięcie mięśni i ścięgien, co może prowadzić w efekcie do deformacji chrząstki stawowej i szybszego zużycia torebki stawowej i więzadeł.

Czy rezygnacja ze szpilek jest konieczna?

Częste noszenie szpilek może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia, ale nie oznacza ta konieczności całkowitej rezygnacji z nich. Względnie bezpieczną dla ciała wysokością obcasa jest 5 centymetrów, ale również nie są takie buty przeznaczone do codziennego użytkowania. Przy kupnie butów szukaj raczej tych, których obcas jest zlokalizowany na środku pięty – stopa zyska odpowiednie podparcie.

Ważne są także odpowiednie ćwiczenia fizyczne – personalny trening EMS wzmocni brzuch oraz górny odcinek pleców, który od noszenia wysokich butów, może być słabszy (kifoza piersiowa). Elektrostymulacja mięśni pomoże w walce z bólem pleców, a co ważne, nie spowoduje przy tym dodatkowych obciążeń.

Powrót do bloga

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia
@developers

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia

Newsletter

Nie pozwól, by ważne informacje Cię ominęły. Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami! Zapisz się do naszego newslettera.

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19