Blog

Jak utrzymać motywację, realizując postanowienia noworoczne?

@developers
Blog

Jak utrzymać motywację, realizując postanowienia noworoczne?

Ostatnio poruszaliśmy temat noworocznych postanowień w duchu self-care. Końcówka stycznia to najczęściej czas, w którym weryfikowane są nasze pokłady motywacji. Możemy znajdować się w miejscu, w którym nowe nawyki zaczynają wchodzić nam w krew. Równie dobrze możemy właśnie być o krok od porzucenia naszych noworocznych postanowień. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na tym, by wytrwać w swoich postanowieniach — przygotowaliśmy garść porad!

Zaplanuj swoje działania

Rozpisz plan działania i podziel drogę do upragnionego celu na mniejsze zadania. Zdecydowanie łatwiej będzie Ci podejść do realizacji pomniejszych celów, które doprowadzą do celu głównego, niż rzucić się od razu na głęboką wodę. Dodatkowo, jeśli Twoim postanowieniem jest np. codzienna medytacja, to zacznij od 5 minut. Stopniowo wydłużaj czas, przyzwyczajaj się i wyrabiaj nawyk. Zastanów się też, jak skutecznie możesz w przyszłości walczyć z pokusą odpuszczenia — może warto zacząć wyrabiać takie nawyki wspólnie z kimś bliskim i wzajemnie wspierać się w realizacji planu?

Bądź realistą

Kreowanie w swojej głowie wizji, która w rzeczywistości jest nierealna, stanowi prostą drogę do utraty motywacji. Nie radykalizujmy naszych postanowień, zakładając przykładowo, że od teraz odżywiamy się tylko pełnowartościowymi produktami i nigdy już nie sięgniemy po fast-foody. Zmiany powinny mieć pozytywne podłoże. Jeśli więc postanawiamy zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze — pewnie, ograniczmy fast-foody. Jedzmy dużo warzyw, owoców, orzechów i ryb. Dbajmy o edukację i utwierdzajmy się w tym, ile dobrego dla naszego organizmu przynosi takie żywienie. Ale jeśli raz na jakiś czas pojawi się u nas ochota na coś znacznie odstającego od tego schematu — pozwólmy sobie na to. Jeśli będziemy sobie odmawiać wszystkiego, rosnąca w nas frustracja sprawi, że porzucimy całe nasze postanowienie.

Monitoruj realizację celu

Śledź swoje postępy, prowadząc dzienniczek z zapiskami dotyczącymi aktualnego stanu realizacji celu. Rób zdjęcia. Dziel się swoimi osiągnięciami z najbliższymi. Wracaj do materiałów z początku swojej drogi i porównuj z aktualną sytuacją — na pewno pozytywnie się zaskoczysz, ile udało Ci się osiągnąć, nawet jeśli na co dzień jest to dla Ciebie niezauważalne. Możesz również nagradzać się za osiąganie kolejnych etapów realizacji celu. Wybierz formę nagrody, która będzie dla Ciebie odpowiednim motywatorem. Wyjście do kina, dobry obiad na mieście, dawno odkładany wypad na kajaki… Tę kwestię zostawiamy Tobie!

Nie przyjmuj roli własnego krytyka

Bądź dla siebie wyrozumiały. Potknięcia zdarzają się każdemu. Poczucie winy nie jest emocją, która powinna Cię napędzać do działania. Może działać zupełnie odwrotnie i napędzać rosnącą frustrację, demotywując do dalszego działania — nikt bowiem nie chce trzymać się w życiu rzeczy, które budzą negatywne emocje, prawda?
Skup się na tym, by wykonywać swój plan realizacji postanowień noworocznych w miarę swoich możliwości. Bądź konsekwentny, ale jednocześnie pamiętaj, że różne procesy potrzebują różnego nakładu czasu.

Opieraj się na pozytywnych emocjach

W temacie wyżej wspomnianych emocji — warto opierać swoje postanowienia na motywacji pozytywnej. Zakłada ona podkreślenie, co chcemy osiągnąć. Przykładowo: “Wyrobię lepsze nawyki żywieniowe, bo chcę być zdrowszy i mieć więcej energii”. Opieranie się na negatywnych emocjach przedstawiałoby ten cel w następujący sposób: “Nie będę jeść fast-foodów, bo nie chcę zachorować”. Isotny jest ładunek emocjonalny, który niosą za sobą oba te komunikaty. Pierwszy jest pełen nadziei, drugi natomiast wywołuje strach i przygnębienie. Motywowanie oparte o negatywne uczucia pobudza do działania w wyniku chęci uniknięcia czegoś złego, jednak jest to motywacja stosunkowo krótka. Jeśli chce się ją utrzymać dłużej, niezbędne będą pozytywne emocje, które m.in. poprawiają samopoczucie i samoocenę.

Przejdź do działania!

Jeśli zależy nam na realizacji postanowień noworocznych, musimy nastawić się na poświęcenie odpowiedniej ilości energii i czasu na ich realizację. Zakłada się, że na wykształcenie nowego nawyku potrzeba około 66 dni. Jest to związane z tym, że mózg potrzebuje wytworzyć wystarczająco silne połączenie, aby nowe dla nas działanie stało się działaniem automatycznym.

Czy Twoje noworoczne postanowienia obejmują obszar aktywności fizycznej i zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś! Jesteśmy od tego, żeby pomóc Ci w walce o dobre zdrowie, wymarzoną sylwetkę i rewelacyjne samopoczucie.
Sprawdź nasz innowacyjny, 20-minutowy trening EMS oraz ofertę indywidualnego planu dietetycznego!

Beata Sitarz
Studio Synergy

Powrót do bloga

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia
@developers

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia

Newsletter

Nie pozwól, by ważne informacje Cię ominęły. Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami! Zapisz się do naszego newslettera.

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19