Mięśnie głębokie – jakie pełnią funkcje i dlaczego warto je ćwiczyć?

Trening Personalny - 14 sierpnia 2019
zdrowie ems

Wiele osób, które zaczynają swoją przygodę ze sportem, skupia się na wizualnej stronie swojej sylwetki: chcą zrzucić zbędne kilogramy, spalić tkankę tłuszczową i poprawić proporcje ciała. Niestety zapominamy o bardzo ważnym aspekcie jakim są mięśnie głębokie, które choć niewidoczne gołym okiem, odgrywają w naszym organizmie ważną rolę. O najistotniejszych funkcjach mięśni głębokich dowiesz się w poniższym artykule.

Czym są mięśnie głębokie?

Mięśnie głębokie (nazywane także posturalnymi i tonicznymi) zbudowane są z włókien czerwonych, które wpływają na ich dużą wytrzymałość na obciążenia. Wyróżnić przy tym można:

  • mięśnie tłoczni brzusznej,
  • mięśnie grzbietu,
  • mięśnie dna miednicy.

Mięśnie posturalne można porównać do gorsetu mięśniowego, który stabilizuje ciało i odpowiada za utrzymanie sylwetki w pionowej pozycji.

Obecnie popularnością cieszą się ćwiczenia stabilizujące tułów, czyli tak zwany core training.

Funkcje mięśni głębokich

Tak jak już zostało wspomniane, mięśnie głębokie są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała: w spoczynku i w ruchu. Są również niezbędne, aby zachować równowagę. Odgrywana przez nie rola jest więc niebagatelna i trudno w jednym miejscu streścić poszczególne funkcje mięśni, które wchodzą w skład „core”, ponieważ jest ich bardzo dużo. Poniżej znajdziesz kilka przykładów:

  • mięsień kolcowy odpowiada za zginanie ciała na boki i ku tyłowi,
  • mięsień krzyżowo grzbietowy bierze udział w oddychaniu,
  • mięsień poprzeczny brzucha odpowiada za wzrost ciśnienia śródbrzusznego, w konsekwencji sprawiając, że stawy i więzadła są odciążone.

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie głębokie?

Ćwiczenia wspierające pracę mięśni głębokich pozwalają na zachowanie prawidłowych wzorców ruchowych, tj. sprawiają, że ćwiczenia innych partii ciała są bardziej efektywne. Dobrze pełniące swoją funkcję mięśnie głębokie zmniejszają także ryzyko kontuzji podczas uprawiania sportu czy innych treningów, bo jak wiadomo, bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń zależy także od prawidłowej postawy ciała. Wszystko to sprawa, że bezpośrednio wpływają na lepsze czucie mięśniowe oraz umożliwiają osiągniecie lepszych rezultatów ćwiczeń siłowych i sylwetkowych.

Na podstawie powyższych informacji śmiało można powiedzieć, że mięśnie głębokie odgrywają olbrzymią rolę w naszym ciele, ponieważ odpowiadają za prawidłową postawę ciała i stanowią wsparcie dla kręgosłupa. Przeprowadzany w Studiu Synergy trening funkcjonalny może być ukierunkowany na poprawę konkretnej nieprawidłowości, przy zaangażowaniu właśnie tych mięśni. Za bezpieczeństwo ćwiczeń odpowiadają doświadczeni trenerzy personalni EMS – dzięki ich wiedzy i doświadczeniu możesz poprawić kondycję swojego ciała, a tym samym usprawnić codzienne funkcjonowanie.

error: Kopiowanie treści jest zablokowane