Nawyki, które pomogą Ci zadbać o zdrowe ciało

Zdrowie - 22 września 2022
artykul grafika 1 2

Życie w ciągłym pędzie i nadmiar obowiązków powodują, że nie mamy czasu (ani ochoty) zastanawiać się nad czynnościami, które wykonujemy codziennie. Rutynowo. Tak samo od lat. Czasem jednak warto zwolnić i poświęcić chwilę na przeanalizowanie tego, w jaki sposób funkcjonujemy oraz co powoduje u nas nieprzyjemne dolegliwości, takie jak chroniczny ból pleców. W poniższym artykule prezentujemy najczęstszych winowajców różnego rodzaju bólowych dolegliwości, które często nam – już niestety cywilizacyjnie – towarzyszą.

Nie pochylaj głowy nad telefonem/komputerem/książką

W związku z rozwojem nowych technologii, diametralnie zmienił się nasz styl życia i codziennie funkcjonowanie. Przede wszystkim coraz więcej czasu spędzamy korzystając ze smartfonów, które pełnią już rolę nie tylko narzędzia do komunikacji, ale również do rozrywki, a nierzadko także pracy. Wzrósł także odsetek stanowisk, na których praca z komputerem stanowi podstawę działania. 

Korzystając z urządzeń mobilnych, komputerów czy nawet czytając książki, nasze ciało przybiera niewłaściwą, niefizjologiczną pozycję. To generuje przeciążenia, które w dłuższej perspektywie negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu. Dolegliwości, których można się w ten sposób nabawić, to m.in. ból mięśni w okolicy szyi i barków, bóle głowy czy zaburzenia widzenia.

Zadbaj o ergonomiczne ustawienie ciała podczas pracy

Utrzymanie zdrowego środowiska pracy jest kluczowe – w końcu spędzamy w niej aż 40 godzin tygodniowo! 

Górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości oczu, a klawiatura i myszka również powinny zostać odpowiednio dobrane, żeby uniknąć zespołu cieśni nadgarstka. Ręce wraz z przedramionami powinny być podparte, a stopy stać płasko na podłodze. 

Przy tym wszystkim warto pamiętać także o tym, żeby nie siedzieć niedbale i się nie garbić – to zdarza się niezwykle często. 

Co jednak najważniejsze – powinno się regularnie wstawać od stanowiska pracy, przejść kilka kroków, zrobić kilka przysiadów, skłonów czy wykroków. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest nabycie biurka z możliwością regulacji wysokości blatu. Umożliwia ono pracę w pozycji stojącej, znacznie zdrowszej dla naszego ciała i przede wszystkim kręgosłupa. A kiedy stanie nas zmęczy – zawsze można usiąść!

Jeśli już stoisz – rób to dobrze!

Pamiętaj, by stojąc, lokować ciężar ciała równomiernie na obu nogach. Czy to w kolejce, czy podczas rozmowy z drugą osobą, czy podczas zwykłych codziennych czynności takich jak gotowanie – warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki stoimy. Często stawiamy ciężar całego ciała bardziej na jednej nodze, wysuwając drugą do przodu. Z pozoru tak nieznaczący nawyk może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. 

Jak mówi jeden z naszych trenerów, posiadający fizjoterapeutyczne zaplecze edukacyjne:

“Zbyt mocne obciążenie jednej kończyny może doprowadzić do niewłaściwego rozłożenia napięcia mięśniowego w ciele. Pojawiają się zaburzenia w obrębie stawów kończyn dolnych i górnych, a nawet zaburzenia w obrębie klatki piersiowej. Dodatkowo nadmierne obciążanie jednej kończyny może powodować zwiększone zużywanie tkanek w obrębie tej kończyny oraz może doprowadzić do uszkodzenia elementów aparatu ruchu”. 

Nóżka na nóżkę…

Większość z nas podczas siedzenia automatycznie zakłada nogę na nogę. Jest to kolejny bardzo niekorzystny dla naszego ciała nawyk. Krzyżowanie nóg wpływa na rozluźnienie mięśni brzucha, co w rezultacie powoduje napięcie mięśni pleców, które walczą, by utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji. Często w takiej pozycji jesteśmy dodatkowo zgarbieni, co poza kręgosłupem obciąża również dysk i w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi do bólu pleców. Ta pozycja ma również wpływ na nasze biodra, których ustawienie zmienia się na nieprawidłowe ze względu na nienaturalną pozycję miednicy.

Co więcej, w efekcie takiego ułożenia ciała cierpią również nasze żyły. W tej pozycji wzrasta bowiem ciśnienie krwi – uciskany jest nerw, żyły są przygniatane, a przepływ krwi przekierowywany jest do tych, które nie są zamknięte, co powoduje podwyższenie ciśnienia.

Największy wróg dobrego zdrowia – chroniczny brak ruchu

Stawiając dobre zdrowie i samopoczucie na priorytecie, przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Ciało, które jest w dobrej kondycji, dużo łatwiej się adaptuje do wszelkich niedogodności. Zadbaj o codzienną dawkę ruchu, wybierając spacer lub rower zamiast komunikacji miejskiej i auta, schody zamiast windy czy przyjemne aktywności zamiast leżenia na kanapie przed telewizorem. 

Masz mało czasu? Nie szkodzi! Wypróbuj innowacyjny trening EMS, który trwa tylko 20 minut! Jeden trening z elektrostymulacją zastępuje aż 3 tradycyjne treningi na siłowni. Impulsy elektryczne aktywizują mięśnie do wyjątkowo intensywnej pracy. Dodatkowo angażowane są wszystkie partie mięśniowe, w tym mięśnie głębokie, które standardowymi metodami bardzo ciężko wzmocnić – a to właśnie one odpowiadają za wzmocnienie naszego kręgosłupa. Jeśli więc chcesz zadbać nie tylko o swoją sylwetkę, ale także zależy Ci na pozbyciu się bólu pleców, EMS jest idealną metodą treningową dla Ciebie!

Beata Sitarz
Studio Synergy

error: Kopiowanie treści jest zablokowane