Blog

Nawyki, które pomogą Ci zadbać o zdrowe ciało

@developers
Blog

Nawyki, które pomogą Ci zadbać o zdrowe ciało

@developers

Życie w ciągłym pędzie i nadmiar obowiązków powodują, że nie mamy czasu (ani ochoty) zastanawiać się nad czynnościami, które wykonujemy codziennie. Rutynowo. Tak samo od lat. Czasem jednak warto zwolnić i poświęcić chwilę na przeanalizowanie tego, w jaki sposób funkcjonujemy oraz co powoduje u nas nieprzyjemne dolegliwości, takie jak chroniczny ból pleców. W poniższym artykule prezentujemy najczęstszych winowajców różnego rodzaju bólowych dolegliwości, które często nam – już niestety cywilizacyjnie – towarzyszą.

Nie pochylaj głowy nad telefonem/komputerem/książką

W związku z rozwojem nowych technologii, diametralnie zmienił się nasz styl życia i codziennie funkcjonowanie. Przede wszystkim coraz więcej czasu spędzamy korzystając ze smartfonów, które pełnią już rolę nie tylko narzędzia do komunikacji, ale również do rozrywki, a nierzadko także pracy. Wzrósł także odsetek stanowisk, na których praca z komputerem stanowi podstawę działania. 

Korzystając z urządzeń mobilnych, komputerów czy nawet czytając książki, nasze ciało przybiera niewłaściwą, niefizjologiczną pozycję. To generuje przeciążenia, które w dłuższej perspektywie negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu. Dolegliwości, których można się w ten sposób nabawić, to m.in. ból mięśni w okolicy szyi i barków, bóle głowy czy zaburzenia widzenia.

Zadbaj o ergonomiczne ustawienie ciała podczas pracy

Utrzymanie zdrowego środowiska pracy jest kluczowe – w końcu spędzamy w niej aż 40 godzin tygodniowo! 

Górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości oczu, a klawiatura i myszka również powinny zostać odpowiednio dobrane, żeby uniknąć zespołu cieśni nadgarstka. Ręce wraz z przedramionami powinny być podparte, a stopy stać płasko na podłodze. 

Przy tym wszystkim warto pamiętać także o tym, żeby nie siedzieć niedbale i się nie garbić – to zdarza się niezwykle często. 

Co jednak najważniejsze – powinno się regularnie wstawać od stanowiska pracy, przejść kilka kroków, zrobić kilka przysiadów, skłonów czy wykroków. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest nabycie biurka z możliwością regulacji wysokości blatu. Umożliwia ono pracę w pozycji stojącej, znacznie zdrowszej dla naszego ciała i przede wszystkim kręgosłupa. A kiedy stanie nas zmęczy – zawsze można usiąść!

Jeśli już stoisz – rób to dobrze!

Pamiętaj, by stojąc, lokować ciężar ciała równomiernie na obu nogach. Czy to w kolejce, czy podczas rozmowy z drugą osobą, czy podczas zwykłych codziennych czynności takich jak gotowanie – warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki stoimy. Często stawiamy ciężar całego ciała bardziej na jednej nodze, wysuwając drugą do przodu. Z pozoru tak nieznaczący nawyk może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. 

Jak mówi jeden z naszych trenerów, posiadający fizjoterapeutyczne zaplecze edukacyjne:

“Zbyt mocne obciążenie jednej kończyny może doprowadzić do niewłaściwego rozłożenia napięcia mięśniowego w ciele. Pojawiają się zaburzenia w obrębie stawów kończyn dolnych i górnych, a nawet zaburzenia w obrębie klatki piersiowej. Dodatkowo nadmierne obciążanie jednej kończyny może powodować zwiększone zużywanie tkanek w obrębie tej kończyny oraz może doprowadzić do uszkodzenia elementów aparatu ruchu”. 

Nóżka na nóżkę…

Większość z nas podczas siedzenia automatycznie zakłada nogę na nogę. Jest to kolejny bardzo niekorzystny dla naszego ciała nawyk. Krzyżowanie nóg wpływa na rozluźnienie mięśni brzucha, co w rezultacie powoduje napięcie mięśni pleców, które walczą, by utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji. Często w takiej pozycji jesteśmy dodatkowo zgarbieni, co poza kręgosłupem obciąża również dysk i w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi do bólu pleców. Ta pozycja ma również wpływ na nasze biodra, których ustawienie zmienia się na nieprawidłowe ze względu na nienaturalną pozycję miednicy.

Co więcej, w efekcie takiego ułożenia ciała cierpią również nasze żyły. W tej pozycji wzrasta bowiem ciśnienie krwi – uciskany jest nerw, żyły są przygniatane, a przepływ krwi przekierowywany jest do tych, które nie są zamknięte, co powoduje podwyższenie ciśnienia.

Największy wróg dobrego zdrowia – chroniczny brak ruchu

Stawiając dobre zdrowie i samopoczucie na priorytecie, przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Ciało, które jest w dobrej kondycji, dużo łatwiej się adaptuje do wszelkich niedogodności. Zadbaj o codzienną dawkę ruchu, wybierając spacer lub rower zamiast komunikacji miejskiej i auta, schody zamiast windy czy przyjemne aktywności zamiast leżenia na kanapie przed telewizorem. 

Masz mało czasu? Nie szkodzi! Wypróbuj innowacyjny trening EMS, który trwa tylko 20 minut! Jeden trening z elektrostymulacją zastępuje aż 3 tradycyjne treningi na siłowni. Impulsy elektryczne aktywizują mięśnie do wyjątkowo intensywnej pracy. Dodatkowo angażowane są wszystkie partie mięśniowe, w tym mięśnie głębokie, które standardowymi metodami bardzo ciężko wzmocnić – a to właśnie one odpowiadają za wzmocnienie naszego kręgosłupa. Jeśli więc chcesz zadbać nie tylko o swoją sylwetkę, ale także zależy Ci na pozbyciu się bólu pleców, EMS jest idealną metodą treningową dla Ciebie!

Beata Sitarz
Studio Synergy

Powrót do bloga

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia
@developers

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia

Newsletter

Nie pozwól, by ważne informacje Cię ominęły. Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami! Zapisz się do naszego newslettera.

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19