Noworoczne postanowienia w duchu self-care
Początek nowego roku to okres, w którym wielu ludzi dokonuje podsumowania minionego roku i tworzy plany na kolejny. Jest to czas zwiększonej motywacji do działania i wprowadzania życiowych zmian. Często jednak stawiamy sobie cele ciężkie do osiągnięcia, wymagające zmiany dotychczasowych nawyków niemal o 180 stopni. W dodatku wyznaczamy sobie surowe reguły, które mają nas doprowadzić do jak najszybszej realizacji planu. Takie podejście rodzi frustrację i prowadzi do szybkiej rezygnacji z realizowania noworocznych postanowień. W tym roku postaw na świadome wyznaczanie celów i działania self-care!
Czym się kierować, określając noworoczne postanowienia?
Wyznaczając sobie cele do osiągnięcia w nowym roku, przede wszystkim zadbajmy o racjonalne podejście. Nie podejmujmy żadnych drastycznych zmian, które oparte będą na zupełnym porzuceniu dotychczasowych nawyków lub wprowadzeniu nowych z ciężką do wykonania intensywnością. Proces zmiany wymaga czasu, stopniowe wdrażanie się będzie więc najbardziej efektywne, bo nie wywoła w nas takiego zmęczenia i frustracji. Pomoże też utrzymać nawyk, nauczymy się bowiem przy okazji długofalowego działania.
Warto też skupić się na własnych potrzebach, analizując, co sprawi nam najwięcej radości i satysfakcji. W pogoni za realizacją codziennych obowiązków, zaabsorbowani tym, co dzieje się wokół, nie przywiązujemy wagi do czerpania radości z małych rzeczy, które nas spotykają. Warto celebrować każdą chwilę, która sprawia nam przyjemność. I warto też takie chwile świadomie mnożyć!
Rozwój osobisty — z korzyścią dla siebie!
Wiele słyszy się o rozwoju osobistym w kontekście rozwoju swoich kwalifikacji zawodowych. Warto nieco zmienić perspektywę i potraktować termin „rozwój osobisty” jako czas na poszukiwanie i praktykowanie tego, co jest ważne dla nas. Przykładowo:
- czytanie książek, które sprawiają Ci przyjemność,
- poświęcenie czasu na zaniedbane pasje,
- odkrycie zupełnie nowych hobby, próbowanie nowych rzeczy i analizowanie, co przynosi nam najwięcej radości,
- podróżowanie.
Pamiętajmy, że podróże to nie tylko dalekie wojaże, ale też weekendowe wycieczki poza miasto. Takie wypady zdecydowanie łatwiej zorganizować, w dodatku są znacznie tańszą alternatywą. Dzięki temu możemy sobie na nie pozwolić częściej i tym samym częściej korzystać z okazji oderwania się od codzienności, wyrwać z miasta pełnego smogu i odetchnąć pełną piersią! W ostatnich latach Polska ma coraz więcej do zaoferowania, a hotele i agroturystyka wspięły się na światowy poziom. Nietypowe rozwiązania, takie jak prywatny domek ze SPA w środku lasu, regionalne winiarnie, rzemieślnicze sery — a to wszystko urokliwych miejscach, w okolicy gór, jezior czy morza. Wiele do odkrycia. Wiele, czym można się zaskoczyć.
Dbanie o dobre nawyki
Dbanie o wprowadzenie w życie dobrych nawyków warto zacząć od wyeliminowania tych złych. Rzucenie palenia czy ograniczenie spożywania alkoholu, oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych, przyniesie również korzyść w postaci sporej oszczędności pieniędzy. Tak samo sprawa ma się w przypadku rezygnacji z fast foodów. Kiedy najdzie nas ochota, jak najbardziej możemy przygotować domową wersję ulubionego dania w zdecydowanie zdrowszej wersji. Mniej oczywistym, ale również wartym rozważenia postanowieniem jest ograniczenie soli i cukru.
Niezwykle istotnym do zaimplementowania nawykiem są regularne badania profilaktyczne. Kontrola stanu zdrowia powinna opierać się na badaniach krwi, kontroli ciśnienia, wizycie u stomatologa i okulisty. W przypadku kobiet ważne są też kontrole ginekologiczne oraz samobadanie piersi.
Kolorowe i zdrowe posiłki
Powiedzmy sobie jasno: nie ma sensu katować się restrykcyjnymi dietami. Warto natomiast zadbać o wykształcenie zdrowych nawyków żywieniowych, które umożliwią nam dbanie o swoje zdrowie bez odbierania przyjemności z jedzenia!
Posiłki powinny być spożywane o stałych porach. Kluczowymi zasadami zdrowego żywienia jest spożywanie dużej ilości warzyw i ograniczanie wysoko przetworzonej żywności. Warto zadbać o zbilansowanie diety, żeby dostarczyć naszemu organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów, tłuszczu i białka. Jeśli skomponowanie odpowiedniego schematu żywienia jest dla Ciebie zbyt trudne, skorzystaj z naszych usług — planu żywieniowego z listą zakupów! Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu organizmu i pij minimum 2 litry wody dziennie. Dla wszystkich poszukujących pomocnych rad w kwestiach żywienia, przygotowaliśmy specjalny odcinek naszego podcastu, w którym trenerzy naszych studiów dzielą się swoją dietetyczną wiedzą.
W zdrowym ciele…
Zanim zapełnimy kalendarz na 2023 rok przynajmniej sześcioma intensywnymi treningami w tygodniu, chcąc uzyskać idealną sylwetkę niczym z okładki magazynu, zastanówmy się, czy będzie to dla nas wystarczająca motywacja, żeby tak dużą aktywność utrzymać. Zamiast skupiać się na wizualnych efektach treningów, warto oprzeć swoją motywację na naprawdę istotnych dla nas filarach. Przychodzimy z pomocą!
Regularna aktywność fizyczna wzmacnia nie tylko nasze ciało, ale również umysł. Dotlenia mózg, przyspiesza krążenie krwi i reguluje pracę serca. Wytwarzane podczas treningu endorfiny wywołują w nas poczucie radości. Wzmacnia się koncentracja, przy jednoczesnym zmniejszeniu uczucia stresu, niepokoju oraz ryzyka depresji. Ruch poprawia wytrzymałość, sprawność i elastyczność ciała oraz wzmacnia system immunologiczny. Aktywność fizyczna pomaga też wyregulować poziom cholesterolu, łagodzi bóle pleców i pozytywnie wpływa na jakość snu.
Czy spośród tylu pozytywnych efektów regularnej aktywności fizycznej jesteś w stanie znaleźć solidny argument, który pomoże Ci zachować rutynę treningową? Dbanie o ciało ma bezpośrednie przełożenie na dobre samopoczucie. Miej to na uwadze i zapisz się na elektryzujący trening personalny już dziś!
Regeneracja
Ostatni, lecz wcale nie mniej istotny punkt, to dbanie o odpowiednią regenerację. Często nawet przeznaczając czas na z pozoru relaksujące czynności, takie jak oglądanie serialu czy długa ciepła kąpiel, nie odpoczywamy. Dlaczego? Dlatego, że nie dbamy o uwolnienie się od myśli o pracy czy nagromadzonych obowiązkach. Często czujemy także wewnętrzną presję, że powinniśmy robić coś produktywnego — nawet jeśli nie mamy nic konkretnego do zrobienia. Warto więc nauczyć się uwalniania od myśli opartych na presji i negatywnych emocjach oraz planować czas na jakościowy wypoczynek. Wypoczynek to nie tylko sen, ale również spotkania z bliskimi, czytanie książek czy wyjście do ulubionej restauracji. Jednak oczywiście sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Śpij tyle, ile potrzebujesz — optymalnie od 7 do 9 godzin. Dobry jakościowo i odpowiednio długi sen pomaga bowiem utrzymać pozytywny nastrój, wpływa korzystnie na procesy pamięciowe, decyzyjne oraz umiejętności uczenia się nowych rzeczy. Natomiast nieodpowiedni sen może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji, zawału serca, otyłości czy cukrzycy.
Niech rok 2023 będzie dla Ciebie czasem dbania o siebie i świadomego wyznaczania celów, których osiąganie będzie czystą przyjemnością.
Beata Sitarz
Studio Synergy

Trening EMS
Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!
Zobacz gdzie jesteśmy
Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

Trening EMS
Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!
Zobacz gdzie jesteśmy
Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.