O roli białka w organizmie osób aktywnych fizycznie

Odżywianie, Zdrowie - 18 października 2018
dieta trening ems

Nawet jeśli od niedawna bierzesz udział w treningach EMS lub uprawiasz jakikolwiek inny sport, pewnie dobrze wiesz, jak dużą rolę w osiągnięciu zadowalających efektów ćwiczeń ogrywa właściwa dieta. Podstawą żywieniową dla osób aktywnych fizycznie jest białko. Dlaczego i jaką funkcję pełni w organizmie, przeczytasz poniżej.

Funkcje białka w organizmie

Białka są najważniejszym składnikiem budowy organizmów żywych – są budulcem wszystkich ludzkich narządów oraz wchodzą w skład hormonów i enzymów.

Do ich roli należy m.in.:

  • utrzymywanie właściwego pH płynów ustrojowych,
  • regulacja ciśnienia krwi,
  • wspieranie układu odpornościowego,
  • usuwanie toksyn z organizmu,
  • pobudzanie metabolizmu przez termogenezę poposiłkową,
  • pomoc w regeneracji skóry po skaleczeniach, obtarciach, ranach.

Ze względu na swoje wieloaspektowe działanie, białka są więc nieodzownym składnikiem diety. Ich niedobór w organizmie może spowodować zaburzenia w procesach myślowych, zahamowanie wzrostu i rozwoju organizmu oraz upośledzenie procesów trawiennych. Osoby z niedoborem tego składnika organicznego są także bardziej narażone na zachorowanie na osteoporozę i kamicę nerkową.

Zapotrzebowanie na białko osób aktywnych fizycznie

W kontekście wysiłku fizycznego najważniejszą rolą białka jest regeneracja ciała po zakończonym treningu. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, powinny dostarczać około 1 g/kg mc białka swojemu organizmowi. Większość osób jednak spożywa więcej niż potrzebuje, tj. około 1,5 g/kg mc, co jest wartością rekomendowaną dla osób aktywnych fizycznie. Z tego względu nie ma potrzeby, aby początkujący sportowcy sięgali po odżywki białkowe i podwajali tym samym ilość produktów zawierających ten składnik odżywczy. Nie mniej jednak dobrze jest spożywać dobre produkty bogate w białko, ponieważ wartościowa dieta wpływa przede wszystkim dobrze na zdrowie.

Produkty spożywcze bogate w białko

Osoby aktywne fizycznie powinny swój jadłospis wzbogacać o chude gatunki mięs (np. z indyka, kurczaka), ryby i jaja. Do menu trzeba też dodawać niesłodzone produkty mleczne, aczkolwiek nie muszą być typu „0”. Dobrym nośnikiem białka są także warzywa roślin strączkowych, na przykład soi i jej przetwory. W czasie podróży, dobrze sprawdzą się odżywki białkowe i jogurty proteinowe.

O roli białek po treningu EMS lub innej aktywności, pisaliśmy również w artykule Dlaczego warto pić koktajle proteinowe?.

error: Kopiowanie treści jest zablokowane