Rola magnezu w diecie osób aktywnych fizycznie
Narzekasz na zawroty głowy, osłabienie, słabą kondycję włosów i paznokci? Jedną z możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy jest niedobór magnezu. Sportowcy w czasie ruchu są narażeni na wzmożone jego ubytki, ponieważ ten pierwiastek może być wydalany wraz z potem. Źródłem magnezu jest dobrze zbilansowana dieta i suplementacja magnezu syntetycznego.
Magnez – funkcje w organizmie
Magnez, podobnie jak potas, wapń i sód, należy do elektrolitów. Dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na magnez wynosi 300-450mg. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego, kostnego, nerwowego i krążenia. Do jego zadań należy:
- null
- regulacja pracy tarczycy,
- pomoc w leczeniu kontuzji,
- zmniejszenie uczucia zmęczenia,
- razem z wapniem i witaminą D budowa kości i zębów,
- regulacja ciśnienia tętniczego,
- pomoc w utrzymaniu równowagi elektrolitowej.
Niedobór magnezu – przyczyny i objawy
Jedną z przyczyn, stojących za niedoborem magnezu w organizmie, jest intensywna aktywność fizyczna. Podczas wysiłku, na przykład w czasie personalnego treningu EMS, pocimy się, co skutkuje utratą cennych mikroelementów. Drugą kwestią jest przyjmowanie niewystarczającej ilości magnezu wraz z pożywieniem. Można go spotkać m.in. w: kiełkach pszenicy, soi, ciecierzycy, białej fasoli, pietruszce, kaszy gryczanej, wodzie mineralnej, zielonych warzywach liściastych, orzechach czy brązowym ryżu. Źródłem magnezu jest także zawarte w gorzkiej czekoladzie kakao, jednak ze względu na wysoką kaloryczność, raczej nie jest zalecane osobom, którym zależy na szczupłej sylwetce. Kolejną przyczyną, stojącą za niedoborem magnezu, jest przyjmowanie niektórych leków.
Do symptomów niedoboru magnezu w organizmie należą m.in.:
- wahania nastroju i niepokój,
- zaburzenia widzenia i rytmu serca,
- problemy z koncentracją,
- obniżona odporność,
- wypadanie włosów,
- trudności w oddychaniu,
- skurcze i drżenie mięśni,
- nudności.
Magnez w diecie sportowców
Osoby aktywne fizyczne mogą rozważyć suplementację magnezu. W takich preparatach może on wystąpić w formie: węglanu, jabłczanu, cytrynianu, mleczanu, tlenku. Przyjmowanie tego mikroelementu warto zestawić z innym, w zależności od potrzeb. Po treningu EMS, czy każdej innej aktywności fizycznej, połączenie potasu z magnezem, wpłynie na regenerację ciała po treningu. Na regenerację, a także poprawę jakości snu, dobrze wpływa połączenie magnezu, cynku i witaminy B6. Dlaczego magnez jest taki ważny dla sportowców? Ponieważ wpływa na jakość i wydajność ćwiczeń. Bez względu na to, czy jesteś zwolennikiem elektrostymulacji mięśni, pływania, czy joggingu, magnez stanowi wsparcie dla osiąganiu celów treningowych i codziennego funkcjonowania.

Trening EMS
Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!
Zobacz gdzie jesteśmy
Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

Trening EMS
Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!
Zobacz gdzie jesteśmy
Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.