Smog a aktywność fizyczna

Odżywianie, Zdrowie - 15 stycznia 2019
aktywnosc trening

Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia ponad 90% populacji narażone jest na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Na szkodliwe działanie smogu szczególnie podatne są osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży. Problem narasta zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym – sportowcy w tym czasie powinni powstrzymać się od intensywnych treningów na zewnątrz, ponieważ mogą one być niebezpieczne dla ich zdrowia.

Kluczowe wskazówki treningowe
Jeśli normy dotyczące zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu są w miejscu Twojego zamieszkania podwyższone, dla własnego zdrowia lepiej zrezygnuj z ruchu na zewnątrz. Porzuć więc pomysł o jeździe na rowerze lub joggingu po swoich ulubionych trasach i postaraj się wybrać dla nich jakąś alternatywę. Sport to zdrowie i nie można z niego rezygnować, ale w czasie smogu lepiej przestrzegać poniższych zaleceń:

  • jeśli to możliwe unikaj długiego przebywania na zewnątrz,
  • ćwicz z dala od ruchliwych ulic,
  • wyposaż się w maskę antysmogową,
  • ćwicz na salach treningowych.

Dieta w czasie smogu
W okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na wdychanie zanieczyszczeń, powinniśmy wybierać produkty spożywcze, które są pomocne w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Ważne jest także spożywanie posiłków, które wpłyną pozytywnie na naszą odporność. W jadłospisie powinny znaleźć się więc:

  • warzywa i owoce bogate w pektyny (np. czosnek, czerwone winogrona),
  • produkty bogate w witaminę C (jagody, czerwona papryka, brokuły, porzeczki),
  • produkty bogate w witaminę E (migdały, nasiona słonecznika),
  • kwasy omega-3 (ryby),
  • zielona herbata, woda, ziołowe napary (nawadnianie organizmu szczególnie ważne jest dla sportowców).

Wpływ smogu na zdrowie
Polska znajduje się w niechlubnej czołówce europejskich państw, w których problem smogu jest najbardziej dotkliwy. Tych danych nie można bagatelizować, ponieważ wdychanie zanieczyszczeń z powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na wiele chorób, a nawet może prowadzić do śmierci.
Osoby narażone na smog są bardziej podatne na zawał serca, raka płuc i niewydolność krążenia. Do najczęstszych objawów należą te związane z infekcjami układy oddechowego, kaszlem, łzawieniem, bólami głowy i obniżonym samopoczuciem.

Poszukujesz aktywności, którą będziesz mógł uprawić bez względu na warunki pogodowe? Wypróbuj trening EMS w Studiu Synergy w Krakowie. Do zalet elektrostymulacji mięśni należą m.in.: spalanie tkanki tłuszczowej, poprawa metabolizmu i kondycji, pomoc w zwalczaniu bólu pleców i regeneracji po kontuzjach.

error: Kopiowanie treści jest zablokowane