Blog

Smog a aktywność fizyczna

@developers
Blog

Smog a aktywność fizyczna

@developers

Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia ponad 90% populacji narażone jest na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Na szkodliwe działanie smogu szczególnie podatne są osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży. Problem narasta zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym – sportowcy w tym czasie powinni powstrzymać się od intensywnych treningów na zewnątrz, ponieważ mogą one być niebezpieczne dla ich zdrowia.

Kluczowe wskazówki treningowe
Jeśli normy dotyczące zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu są w miejscu Twojego zamieszkania podwyższone, dla własnego zdrowia lepiej zrezygnuj z ruchu na zewnątrz. Porzuć więc pomysł o jeździe na rowerze lub joggingu po swoich ulubionych trasach i postaraj się wybrać dla nich jakąś alternatywę. Sport to zdrowie i nie można z niego rezygnować, ale w czasie smogu lepiej przestrzegać poniższych zaleceń:

  • jeśli to możliwe unikaj długiego przebywania na zewnątrz,
  • ćwicz z dala od ruchliwych ulic,
  • wyposaż się w maskę antysmogową,
  • ćwicz na salach treningowych.

Dieta w czasie smogu
W okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na wdychanie zanieczyszczeń, powinniśmy wybierać produkty spożywcze, które są pomocne w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Ważne jest także spożywanie posiłków, które wpłyną pozytywnie na naszą odporność. W jadłospisie powinny znaleźć się więc:

  • warzywa i owoce bogate w pektyny (np. czosnek, czerwone winogrona),
  • produkty bogate w witaminę C (jagody, czerwona papryka, brokuły, porzeczki),
  • produkty bogate w witaminę E (migdały, nasiona słonecznika),
  • kwasy omega-3 (ryby),
  • zielona herbata, woda, ziołowe napary (nawadnianie organizmu szczególnie ważne jest dla sportowców).

Wpływ smogu na zdrowie
Polska znajduje się w niechlubnej czołówce europejskich państw, w których problem smogu jest najbardziej dotkliwy. Tych danych nie można bagatelizować, ponieważ wdychanie zanieczyszczeń z powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na wiele chorób, a nawet może prowadzić do śmierci.
Osoby narażone na smog są bardziej podatne na zawał serca, raka płuc i niewydolność krążenia. Do najczęstszych objawów należą te związane z infekcjami układy oddechowego, kaszlem, łzawieniem, bólami głowy i obniżonym samopoczuciem.

Poszukujesz aktywności, którą będziesz mógł uprawić bez względu na warunki pogodowe? Wypróbuj trening EMS w Studiu Synergy w Krakowie. Do zalet elektrostymulacji mięśni należą m.in.: spalanie tkanki tłuszczowej, poprawa metabolizmu i kondycji, pomoc w zwalczaniu bólu pleców i regeneracji po kontuzjach.

Powrót do bloga

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia
@developers

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia

Newsletter

Nie pozwól, by ważne informacje Cię ominęły. Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami! Zapisz się do naszego newslettera.

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19