Blog

Trening EMS na rozstęp mięśni brzucha po ciąży

@developers
Blog

Trening EMS na rozstęp mięśni brzucha po ciąży

@developers

Po urodzeniu dziecka wiele młodych mam dąży do szybkiego powrotu do sylwetki sprzed ciąży. Zmienione ciało, dodatkowe kilogramy i utracona elastyczność skóry mogą prowadzić do frustracji i poczucia zaniedbania. Częstym problemem, z którymi muszą zmierzyć się kobiety, jest także rozstęp mięśni brzucha, który może wystąpić zarówno u szczupłych i wysportowanych mam, jak i tych, które walczą z otyłością.

Czym jest rozstęp mięśni brzucha

Najgłębszą warstwę naszego brzucha stanowi mięsień poprzeczny, który pełni funkcję stabilizatora tułowia. Nad nim znajdują się mięśnie skośne oraz mięśnie proste brzucha.  Na środku znajduje się kresa biała, do której przylegają w normalnym położeniu mięśnie. W okresie ciąży, pod wpływem zwiększonego wydzielania hormonów, dochodzi do zwiotczenia i poszerzenia kresy białej. Skutkiem tego jest rozstęp mięśni prostych brzucha (diastasis recti) – niestety nie zawsze po urodzeniu dziecka, mięśnie te wracają do pierwotnego położenia.

 

Test na sprawdzenie, czy doszło do rozejścia kresy białej

Przypadłość ta nie daje dolegliwości bólowych, dlatego aby ją zdiagnozować, konieczna jest baczna obserwacja swojego ciała. Pomocne jest wykonanie prostego testu: należy położyć się na plecach, zgiąć nogi w kolanach, stopy powinny przylegać do podłoża, a głowa być lekko uniesiona. Będąc w takiej pozycji, trzeba palcami dotknąć mięśni brzucha od mostka do pępka – jeśli wyczuwalne będzie zgłębienie, do którego da się włożyć trzy, cztery palce, to oznaka, że doszło do rozejścia kresy białej.

Leczenie 

Rozstęp mięśni prostych powinien być skonsultowany ze specjalistą. W pewnych przypadkach może okazać się, że deformacja jest na tyle duża, że wymaga ingerencji chirurgicznej. USG powłok brzusznych pozwoli także na zdiagnozowanie innych, współwystępujących dolegliwości.

Są jednak sposoby, dzięki którym można przyspieszyć rekonwalescencję po porodzie. Należy wystrzegać się podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz pamiętać o prawidłowej pozycji ciała przy codziennych czynnościach (zginanie stawów kolanowych i biodrowych zamiast tułowia).

Należy mieć na uwadze, że do 6 miesięcy po porodzie, w ciele kobiety wytwarzane są hormony, których zadaniem jest pomoc w powrocie do formy. Dobrze jest wykorzystać ten moment na zadbanie o sylwetkę, ale pamiętać trzeba o zapewnieniu sobie także odpowiedniej dawki odpoczynku i spokoju. Forsowne treningi i drakońska dieta, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Popularne ćwiczenia na siłowni, takie jak brzuszki oraz wzmacniające mięśnie skośne są wysoce niewskazane.

Alternatywą do tradycyjnego treningu jest elektrostymulacja mięśni, która wymusza pracę całego układu mięśniowego i napięcie brzucha, przy jednoczesnym wyeliminowaniu ruchów pogłębiających rozstęp. Prowadzony pod okiem profesjonalnego trenera personalnego trening EMS zapewnia docieranie do brzucha skurczu co 4 sekundy przez 20 minut treningu. Zaletą prowadzonego przez krakowskie Studio Synergy treningu jest także jego częstotliwość oraz szybko widoczne rezultaty. Kwestią priorytetową jest dla nas to, aby personalny trening EMS był w 100 % bezpieczny, dlatego młode mamy nie muszą obawiać się kontuzji i przetrenowania.

 

Powrót do bloga

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia
@developers

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia

Newsletter

Nie pozwól, by ważne informacje Cię ominęły. Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami! Zapisz się do naszego newslettera.

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19