Blog

Uwolnij endorfiny, czyli o pozytywnym wpływie sportu na samopoczucie

@developers
Blog

Uwolnij endorfiny, czyli o pozytywnym wpływie sportu na samopoczucie

@developers

Na poziom endorfin w organizmie ma wpływ wiele różnych czynników, a jednym z nich jest bezsprzecznie aktywność fizyczna. Ruch wykazuje bowiem pozytywne działanie nie tylko na poprawę sylwetki, ale i uwalnia od stresu i poprawia nastrój.

Czym są i jak działają endorfiny

Endorfiny, nazywane często hormonami szczęścia, są substancjami opioidowymi i składają się z różnej liczby aminokwasów. Naukowcy zaobserwowali, że działają na organizm podobnie jak morfina, stąd wzięła się ich nazwa: „endogenna morfina”. Ich produkcją zajmują się struktury układu nerwowego: komórki nerwowe i przysadka mózgowa. Funkcje endorfin to:

 • redukcja stresu,

 • łagodzenie bólu,

 • wpływ na działanie układu krążenia,

 • wzmacnianie odporności organizmu,

 • regulacja temperatury ciała,

 • poprawa nastroju,

 • spowalnianie procesu starzenia się, dzięki hamowaniu powstawania wolnych rodników,

 • wpływanie na wydzielanie innych hormonów.

Wpływ sportu na wydzielanie endorfin

Jedną z podstawowych czynności, która może wpłynąć na poprawę samopoczucia, jest bez wątpienia aktywność fizyczna. Poziom zadowolenia po wysiłku jest uzależniony od jego intensywności i rodzaju. Nawet niewielka dawka ruchu, w postaci spaceru czy truchtu na krótkim dystansie, może polepszyć samopoczucie. Podobne oddziaływanie na organizm wykazuje trening EMS – już po pierwszym treningu można zaobserwować jego pozytywny wpływ na nastrój. Znane uczucie uniesienia i mocy po treningu, występuje także po elektrostymulacji mięśni, co sprawia, że każda wizyta w Studiu Synergy wiąże się z solidną dawką pozytywnych emocji. Widać więc, że sport może dać coś więcej niż tylko poprawę kondycji ciała.

Inne sposoby na poprawę nastroju:

 • Dieta – na poziom wyzwalanych endorfin wpływa także to, co jemy. Czekolada, owsianka, makarony, banany, pełnoziarniste pieczywo, podnoszą poziom cukru we krwi, co przyczynia się do wzrostu energii. Dobrze sprawdzają się w tej roli także niektóre przyprawy, np. papryka chili.

 • Opalanie się – kontakt z promieniami słonecznymi poprawia humor, jednak trzeba pamiętać, że opalać trzeba się z rozsądkiem, ponieważ może mieć szkodliwe działanie na organizm.

 • Śmiech – nic tak nie podnosi poziomu endorfin jak szczery śmiech. Zabawna sytuacja, obejrzana komedia czy kabaret, doskonale pobudzają mózg.

 • Miłość – w ciele zakochanej osoby poziom endorfin utrzymuje się na wysokim poziomie, a do tego dochodzi zwiększona produkcja serotoniny. Efektem jest euforyczny stan i uczucie szczęścia.

Nawet krótki trening EMS może doskonale poprawić nastrój – przekonaj się sam w jednym z oddziałów Studia Synergy w Krakowie.

Powrót do bloga

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia
@developers

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia

Newsletter

Nie pozwól, by ważne informacje Cię ominęły. Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami! Zapisz się do naszego newslettera.

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19