Blog

Zasada 80/20. Nie dieta, a sposób żywienia.

@developers
Blog

Zasada 80/20. Nie dieta, a sposób żywienia.

Wielu dietetyków uznaje zasadę 80/20 za optymalny system żywienia. Polega on na tym, że 80% spożywanych posiłków opiera się na produktach pełnowartościowych i nieprzetworzonych, wpisujących się w normy zdrowego żywienia. Natomiast pozostałe 20% posiłków to jedzenie niewpisujące się w te normy – lecz sprawiające przyjemność.

Osiemdziesiąt do dwudziestu

Zasada 80/20 to nie dieta, lecz model żywienia – oparty przede wszystkim na zdroworozsądkowym podejściu i świadomym odżywianiu. Ta zasada nie narzuca restrykcji, lecz ułatwia zachowanie właściwych proporcji. Postanowienie nie kierowania się nakazami i zakazami powoduje, że jeśli będziemy mieli chęć na czekoladę – po prostu ją zjemy, jednocześnie mając świadomość, że nie może ona stać się podstawą naszej diety. Nie będzie się jednak jawiła w naszej głowie jako produkt zły, zakazany – a tym samym jeszcze bardziej kuszący. Maleje więc prawdopodobieństwo, że się “złamiemy” i rzucimy na całą tabliczkę.

Zdrowie zaczyna się w głowie

Rozwijająca się przez lata moda na restrykcyjne diety zaburzyła postrzeganie jedzenia przez społeczeństwo. Samo słowo “dieta” u wielu osób budzi bardzo negatywne skojarzenia i emocje. Na szczęście coraz silniej przebija się trend, który zakłada dbanie zdrowie człowieka, postrzegane jako dobrostan nie tylko fizyczny, ale też umysłowy i społeczny. Z  kolei funkcją jedzenia jest nie tylko dostarczanie odżywczych składników naszemu organizmowi. Jedzenie to też przyjemność, wpisana zresztą w naszą kulturę!

Zasada 80/20 dba o to, by człowiek zachował właściwą relację z jedzeniem, poprzez kształtowanie dobrych nawyków. Daje poczucie swego rodzaju wolności, przez co zdrowe jedzenie przestaje się kojarzyć z karą i przymusem. Wyjście ze znajomymi do restauracji, wieczór z filmem i pizzą czy kieliszek ulubionego wina do kolacji nie powodują już wyrzutów sumienia – są przyjemnym dodatkiem, dopełnieniem zbilansowanej diety.

Zalety stosowania zasady 80/20

  • uczy też samodzielnego planowania i kontrolowania posiłków,
  • ułatwia wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych, 
  • pozwala naprawić zaburzone relacje z jedzeniem, 
  • dobrze wpływa na zdrowie,
  • zwiększa prawdopodobieństwo zachowania właściwej wagi.

Zbilansowany jadłospis

Fundamentem naszego codziennego menu powinny być głównie warzywa, owoce, kasze, pełnoziarniste pieczywo, zdrowe tłuszcze i białko. Zbilansowana dieta powinna opierać się na tych produktach, a także na regularności posiłkowej – to niezwykle ważne, żeby regularnie (co ok. 4 godziny) dostarczać naszemu organizmowi energii, potrzebnej mu do właściwego funkcjonowania. Istotne jest także spożywanie odpowiedniej ilości płynów (oczywiście najlepiej wody) – co najmniej 2 litrów dziennie. 

Natomiast według zasady 80/20, 20% spożywanych przez nas produktów stanowić mogą produkty jedzone dla przyjemności, czyli np. słodycze czy fast foody. Należy jednak przy tym pamiętać, że te posiłki muszą wpisywać się w nasze zapotrzebowanie energetyczne (aby uniknąć wahań wagi).

zasada 8020
zasada 8020

Cenna uwaga trenera

Patrycja podkreśla ważną zasadę: “Warto zwrócić uwagę na to, że osoby trenujące, chcąc zbudować masę mięśniową, często wychodzą z założenia, że mogą sobie pozwolić na nieco większe odstępstwa od zdrowego żywienia – przecież chcą zbudować masę, prawda? Jednak jedząc fast foody dostarczymy sobie kalorii, ale nie odpowiednich wartości odżywczych, właściwych mikro- i makroelementów. W związku z czym zamiast budować masę mięśniową, będziemy pracować nad masą tłuszczową. Bycie na dodatnim bilansie kalorycznym zwiększa bowiem prawdopodobieństwo, że tzw. “śmieciowe jedzenie” odłoży się w tkance tłuszczowej. Natomiast jeśli ktoś (nawet będąc na diecie redukcyjnej!) chce sobie pozwolić na odstępstwo od zdrowej diety, ale będzie się ono zawierało w ujemnym bilansie energetycznym – wtedy może spać spokojnie ze świadomością, że to odstępstwo nie wpłynie negatywnie na jego sylwetkę”.

Nie samym jedzeniem człowiek żyje

Dbając o zbilansowaną dietę i zdrowe podejście do jedzenia, nie zapominajmy o równie ważnym aspekcie dbania o siebie, jakim jest aktywność fizyczna. Tylko połączenie odpowiedniego żywienia z ćwiczeniami jest w stanie holistycznie wpłynąć na nasz organizm i realnie wpływać na nasze zdrowie. Nawet jeśli na co dzień masz mało czasu – obecnie dostępne metody treningowe są w stanie sprostać nawet temu! Trening EMS to ćwiczenia z elektrostymulacją, które zajmują tylko 20 minut w tygodniu. Jedna sesja pozwala aktywować wszystkie partie mięśniowe, w tym mięśnie głębokie, znacząco wpływając na intensywność ich pracy. To sprawia, że trening EMS jest niezwykle efektywny, a przy tym wyjątkowo krótki. Sprawdź jego działanie na własnej skórze!

Beata Sitarz
Studio Synergy

Powrót do bloga

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia
@developers

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia

Newsletter

Nie pozwól, by ważne informacje Cię ominęły. Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami! Zapisz się do naszego newslettera.

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19