Dlaczego warto zadbać o mięśnie pośladkowe
Dlaczego warto zadbać o mięśnie pośladkowe
Zgrabne i kształtne pośladki są marzeniem wielu kobiet. Na drodze do jego osiągnięcia stoją jednak nieprawidłowe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia, a także geny, które mogą przyczynić się do utraty jędrności tej części ciała oraz do powstania niechcianej „skórki pomarańczowej”. O ile damska część społeczeństwa wykazuje chęć poprawy swojej sylwetki również o ten aspekt, o tyle mężczyźni zazwyczaj lekceważą trening pośladków. Podejście to jednak powinno ulec zmienianie nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych – mięśnie pośladkowe pełnią bowiem szereg istotnych funkcji ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Budowa mięśni pośladkowych
Znajomość anatomii bez wątpienia jest pomocna w zrozumieniu potrzeb własnego ciała. Wygląd pośladków wynika ze zgromadzonej w nich tkanki tłuszczowej oraz ukształtowania mięśni, które dzielą się na:
- mięsień pośladkowy wielki – mięsień dwustawowy, który odpowiada za utrzymanie pionowej postawy ciała podczas chodzenia i stania oraz za prostowanie stawu biodrowego. Jego działanie jest także odczuwalne np. w trakcie wiosłowania (przesuwa miednicę do przodu);
- mięsień pośladkowy średni – najsilniejszy odwodziciel uda;
- mięsień pośladkowy mały – odpowiada m.in. za odwodzenie w stawie biodrowym.
Funkcje mięśni pośladkowych
- utrzymanie stabilnej, wyprostowanej postawy ciała
- prostowanie stawu biodrowego
- obracanie uda na zewnątrz i wewnątrz
- odwodzenie uda
Lekceważenie tej części ciała podczas treningu może doprowadzić m.in. do większej podatności na ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i ryzyka wystąpienia zerwania wiązadeł krzyżowych w kolanie.
Ćwiczenia na pośladki
Istnieje szereg ćwiczeń, które z powodzeniem mogą przynieść efekt kształtnych i silnych pośladków. Pamiętać należy o tym, by podczas treningu zadbać o każdy z mięśni pośladkowych. Dobrze sprawdzają się tradycyjne przysiady (najlepiej z obciążeniem), unoszenie nóg na tyłu (co korzystnie wpływa na mięsień wielki) oraz na boki (pozytywne oddziaływanie na mięśnie małe i średnie). Dobre rezultaty przynoszą również takie ćwiczenia jak: odwodzenie biodra podczas leżenia na boku oraz podnoszenie miednicy podczas leżenia na plecach.
Sceptycznie nastawionych do tradycyjnych ćwiczeń mężczyzn może zainteresować elektrostymulacja mięśni, która wzmacnia i modeluje tę partię ciała. W trakcie treningu EMS impulsy z elektrod umieszczonych na pośladkach docierają nawet do najgłębszych warstw mięśni. Bez względu jednak na płeć i motywację, warto sobie uświadomić, że mięśnie pośladkowe są ważnym punktem na drodze do wysportowanej sylwetki i poprawy ogólnej kondycji fizycznej ciała.

Trening EMS
Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!
Zobacz gdzie jesteśmy
Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

Trening EMS
Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!
Zobacz gdzie jesteśmy
Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.