Blog

Dlaczego warto zadbać o mięśnie pośladkowe

@developers
Blog

Dlaczego warto zadbać o mięśnie pośladkowe

@developers

Dlaczego warto zadbać o mięśnie pośladkowe

Zgrabne i kształtne pośladki są marzeniem wielu kobiet. Na drodze do jego osiągnięcia stoją jednak nieprawidłowe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia, a także geny, które mogą przyczynić się do utraty jędrności tej części ciała oraz do powstania niechcianej „skórki pomarańczowej”. O ile damska część społeczeństwa wykazuje chęć poprawy swojej sylwetki również o ten aspekt, o tyle mężczyźni zazwyczaj lekceważą trening pośladków. Podejście to jednak powinno ulec zmienianie nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych –  mięśnie pośladkowe pełnią bowiem szereg istotnych funkcji ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

Budowa mięśni pośladkowych

Znajomość anatomii bez wątpienia jest pomocna w zrozumieniu potrzeb własnego ciała. Wygląd pośladków wynika ze zgromadzonej w nich tkanki tłuszczowej oraz ukształtowania mięśni, które dzielą się na:

  • mięsień pośladkowy wielki – mięsień dwustawowy, który odpowiada za utrzymanie pionowej postawy ciała podczas chodzenia i  stania oraz za prostowanie stawu biodrowego. Jego działanie jest także odczuwalne np. w trakcie wiosłowania (przesuwa miednicę do przodu);
  • mięsień pośladkowy średni – najsilniejszy odwodziciel uda;
  • mięsień pośladkowy mały – odpowiada m.in. za odwodzenie w stawie biodrowym.

 

Funkcje mięśni pośladkowych

  • utrzymanie stabilnej, wyprostowanej postawy ciała
  • prostowanie stawu biodrowego
  • obracanie uda na zewnątrz i wewnątrz
  • odwodzenie uda

 

Lekceważenie tej części ciała podczas treningu może doprowadzić m.in. do większej podatności na ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i ryzyka wystąpienia zerwania wiązadeł krzyżowych w kolanie.

 

Ćwiczenia na pośladki

Istnieje szereg ćwiczeń, które z powodzeniem mogą przynieść efekt kształtnych i silnych pośladków. Pamiętać należy o tym, by podczas treningu zadbać o każdy z mięśni pośladkowych. Dobrze sprawdzają się tradycyjne przysiady (najlepiej z obciążeniem), unoszenie nóg na tyłu (co korzystnie wpływa na mięsień wielki) oraz na boki (pozytywne oddziaływanie na mięśnie małe i średnie). Dobre rezultaty przynoszą również takie ćwiczenia jak:  odwodzenie biodra podczas leżenia na boku oraz podnoszenie miednicy podczas leżenia na plecach.

Sceptycznie nastawionych do tradycyjnych ćwiczeń mężczyzn może zainteresować elektrostymulacja mięśni, która wzmacnia i modeluje tę partię ciała.  W trakcie treningu EMS impulsy z elektrod umieszczonych na pośladkach docierają nawet do najgłębszych warstw mięśni. Bez względu jednak na płeć i motywację, warto sobie uświadomić, że mięśnie pośladkowe są ważnym punktem na drodze do wysportowanej sylwetki i poprawy ogólnej kondycji fizycznej ciała.

 

 

Powrót do bloga

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia
@developers

Trening EMS

Dla zapracowanych i dla poszukujących zdrowia oraz sylwetki bez zbędnego wysiłku!

umów trening

Zobacz gdzie jesteśmy

Sprawdź czy jesteśmy już blisko Twojego miejsca zamieszkania lub Twojej pracy.

nasze studia

Newsletter

Nie pozwól, by ważne informacje Cię ominęły. Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami! Zapisz się do naszego newslettera.

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19